Cascade Conference 2019 Agenda

Friday Program

5:30 PM – Registration opens

6:00 – 7:00 PM – Welcome Reception

7:00 PM – Conference Kick Off

**Breakthrough Race**
Rep. Alex Ybarra

**Your Taxes are Going Up! And other tales from the Legislative Session**

8:00 PM – Hospitality Suite at The Hutte. Sponsored by Reps. Skyler Rude and Michael Steele


Saturday Program

Breakfast Provided

8:45 – 9:00 AM – Opening remarks by Mike Vaska & Ronda Larson Kramer

9:00 – 10:00 AM – Women in Leadership

  • Introduction: MRW Executive Director, Lila Mowatt
  • Moderator: Secretary of State Kim Wyman
  • Spokane County Commission Mary Kuney, Chair
  • State Representative Jacquelin Maycumber, Floor Leader
  • State Senator Shelly Short, Floor Leader

10:00 – 10:05 AM – BREAK

10:05 AM – 11:15 AM – Finding Solutions to The Homelessness Challenge

  • Introduction & Moderator – Louise Miller
  • Snohomish County Council Vice-Chair Nate Nehring
  • My Northwest Radio Host and Activist Jason Rantz
  • SODO Business Improvement Area Erin Goodman, Executive Director
  • Pierce County Executive Bruce Dammeier

11:15 AM – 11:50 AMSoutheast Asian Refugees and the American Dream

  • France Hoang-Visiting Lecturer U.S. Military Academy at West Point; Chairman, boodleAI
  • Joanne Kalas-Board member, Vietnamese Bar Association of Washington
  • Melanie Nguyen-President, Vietnamese Bar Association of Washington

12:00 PM – 1:00 PMLunch

  • Mitchell-Hill award, Leader JT Wilcox to present
  • Maleng award, Secretary of State Kim Wyman to present
  • Dan Evans award, Ron Allen of Jamestown S’Klallam Tribe to present
  • Governor Dan Evans– Washington Initiative 1000

1:00 PM – 2:00 PMIn this Together: News Media and The Future of Pragmatic Government

  • Introduction – Hon. Sam Reed
  • Moderator: President of TVW Renee Radcliff Sinclair
  • Crosscut Columnist NW TV host Knute “Skip” Berger
  • Wenatchee World columnist Rufus Woods
  • Jim Camden Spokesman Review Reporter

2:00 PM – 3:00 PM – Breaching the Partisan Wall

  • Introduction – Senator Keith Wagoner
  • Moderator: State Representative Paul Harris, Caucus Chair
  • State Senator Ann Rivers
  • State Sen. Barbara Bailey
    • Group Discussion and presentation

3:00 PM – 4:00 PMTribal Perspectives on the Environment

  • Introduction – Former King County Prosecutor & Stewardship Partners Chair, Chris Bayley
  • Moderator: WA House Minority Leader JT Wilcox
  • Nisqually Indian Tribe Willie Frank, Councilman
  • Quinault Indian Nation Fawn Sharp, President
  • Jamestown S’Klallam Tribe Ron Allen, Councilman

4:10 PM – Meet in lobby for Gov. Dan Evans led Hike

6:00 PMReception

7:00 – 9:00 PM

Dinner – MCee Hon. Ralph Munro
Awards – Announcement of Slade Gorton Award For Excellence in Public Service
Auction – Raising money to elect Mainstream Republicans
Cascade Conference Jeopardy with Sec. of State Kim Wyman as host

After Dinner Reception – Hospitality Suite at The Hutte, Sponsored by WA State Republican House Leader JT Wilcox and HROC


Sunday Program

9:00 – 10:00 AM – Mainstream Business Membership Meeting with Chair Mike Vaska

10:30 AM – 12:00 PM – Political Session

  • Welcome: State Representative Skyler Rude
  • Enterprise Washington President Jeff Harvey
  • Senate Republicans Director Justin Matheson
  • France Hoang
  • Isaac Kastama, impact of redistricting